Kvasové pečivo a jeho zdravotní výhody

breads-4840959

 

Kvas je směs vyrobená z mouky a vody. Opravdu nic víc není zapotřebí. Díky sporám mikroorganismů v jakékoliv mouce a okolnímu vzduchu začne přirozeně kvasit. Zásluhu mají na kvašení zejména bakterie mléčného kvašení z rodu Lactobacillus. Ty dodávají nakyslou chuť, ale nacházejí se tam samozřejmě i další hodné bakterie a kvasinky, které společně produkují aromatické těkavé látky, kypří těsto a mohou produkovat i alkoholové kvašení.

Oproti droždí je kvas více pestřejším organismem – takové mini ZOO. Složení kvasu však záleží vždy na více faktorech – použité mouce, teplotě kvašení, způsobu zadělávání nebo uskladnění.

 

Kvas znali již starověcí Egypťané

Kvasový chléb znali již starověcí Egypťané, kteří si všimli, že mouka smíchaná s vodou kvasí po několika dnech. Když se k tomu zákvasu přidá další mouka a voda, těsto do několika hodin naběhne, je lehoučké a má příjemně kyselou příchuť. První „kynutý“ chléb byl tedy kvasový. A kvas se začal používat i k výrobě jiného pečiva.

 

Jaké jsou výhody kvasového pečiva?

  • má nižší glykemický index, budete mít delší dobu pocit sytosti a tím pádem budete mít menší touhu jíst často a hodně
  • je možné připravit také bez lepku
  • je ve srovnání s ostatním pečivem výživnější – má lepší vstřebatelnost živin
  • lépe se tráví, pomáhá střevní mikroflóře, nepodporuje plynatost
  • vydrží dél, pečení zničí veškeré zárodky bakterií a plísní. Čerstvě upečený chléb je sterilní a dokáže velmi dlouho odolávat plísním. Díky obsahu kyseliny je i mírně antibakteriální. Jestli na chleba zapomenete, spíše vám ztvrdne, než zplesniví.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení